adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Washington's surprise attack across the Delaware in December 1776 resulted in a victory against A. Hessian troops at Princeton. B. British troops near Philadel
what is the prefix of disbelief
If heat is added to a boiling liquid, what happens to the temperature of the liquid? A. It increases. B. It decreases. C. It does not change.
World War I began when Austria-Hungary declared war on Serbia in 1914. Which of the following directly caused other countries like Germany, Britain, France, and
Which of the following is a possible effect of environmental hazards? a. lung problems b. cancer c. brain damage d. all of the above
express 3/4 in sixty- fourths
How to draw quick pictures and write to tell how you would add 342 and 416
prime factors of 58
If an oak tree is 5 feet and grows 6 every year write the equation
what are the two main functions of chloroplasts