rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

How much does it cost to do 3 loads of laundry in a laundry mat if the detergent costs $1 per load, the washer cost a $50 per load, and the dryer cost $3 per lo
Can someone help me?! The picture is below you don’t have to explain if you don’t want to!!
Find the equation of the line shown in the graph
Explain the complexity of the social system in St. Domingue on the eve of the Haitian Revolution in 1791, particularly in regard to the causes of this conflict.
Select ALL of the trips that would take 4 hours to complete. 1. Drive 50 miles per hour between two cities which are 200 miles apart. 2. Walk 4 miles per hour t
What change should be made in sentence 22
Six times the sum of a number and 9 equals 8: translate the sentence into an equation
Unforgettable moments ​
When Asian immigrants arrived in the United States, they were processed by immigration officials at. Single choice. Ellis Island Angel Island Canary Islands Haw
Solve for x. 2.6, 10.4