bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Third party politicians do not have any significant impact on federal level elections
Which university housed the world’s first psychology laboratory? Leipzig University Harvard University Clark University Johns Hopkins Universit
what is the condition of the atmosphere in one place over a short period of time
If the cost is $138.25 and the desired markup is 12.5%, then what is the price after markup?
Previous 3 order the numbers from least to greatest. −1.4,−85, 0.6,−0.9, 14
A highschool had 740 students at the start of the year but then some students left the school after that the school had 726 students what's the mathematical sen
what is the product of mass and velocity called?
15 more than half a number is nine
The sum of the largest and smallest of three consecutive numbers is 180. Find all three
what is the prefix for the word disarm