taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

5. Read the following list of professions: (1 poing • construction worker • architect • oceanographer • roller coaster designer • air traffic controller Choose
Write an application to the principal for taking result​
Explain what is happening in this slide.
Put these sentences together by using ir + a + infinitive. 1.Yo / ir / a / bailar / en el baile. 2. Ellos / ir / a / jugar / en el partido. 3. Tú / ir / a / i
¿Qué es una función cuadrática?
Analyze the diagram below and answer the question that follows. If E, F, and G are the midpoints of , what can you conclude about / and /? Verify your results b
difference between social problems and social evils​
One dominant theme in 'They Hunt the Night'is....a. Exploitationb. Lovec. Jealousyd. Indifference​
Which molecules are directly used to make a sugar during the Calvin cycle 1. Carbon dioxide, water, NADH 2.water, ATP, NADPH 3. Carbon dioxide, water, NADPH 4.
Complete the recursive and explicit formulas for the geometric sequence. 200, -100, 50, -25, …