jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Processes on and near Earth’s surface produce _____ rocks
Which of these statements is NOT a characteristic of the cladistics system? A) It shows the "rank" of the organism. B) It shows the probable sequence of origins
Father and son were at chess, the former, who possessed ideas about the game involving radical changes, putting his king into such sharp and unnecessary perils
Instructions:Type the correct answer in the box. What type of mental illness is the scenario describing? Amit struggles at work because some days he’ll race aro
the numbers of hours spent commuting to work by the employees of a company Is each data set qualitative or quantitative?
This quadrilateral has two parallel sides, but they are not the same length.
During cell division, or mitosis, an exact duplicate of the original cell is produced. The instructions for cell division are found in the __________ in the ___
The first American novel was written by _____. A. Charles Brockden Brown B. William Hill Brown C. Samuel Richardson
what are silent genes?
What are the 5 rights of the first amendment?