rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Kylie was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a tip of 32%. What number should she multiply the cost of the meal by to find t
Find the exact value of each expression. DO NOT use a calculator. sin 22π/3
It is 4:00pm. In a 24- hour clock, how do you record time?a. 2400b.4000c.1600d.0004
How do disciplines in the field of social sciences generally identify how people can be understood?
State whether amino acids are found in animals, plants or both? 1) Animals 2) Plants 3) Both
Solve x^2= 20 , where x is a real number.
A transformer will not back-feed until it is mounted on a pole. A. True B. False
The police arrested the man. His wife work in my office. ( change into one sentence with a relative clause)​
đá cắt trong máy cắt được làm từ vật liệu gì vì sao?
What is the molecular geometry of the sulfate ion, SO42−? bent tetrahedral trigonal planar trigonal pyramidal