jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

What is significant about the power that Russian Federal Cities are granted?
I ______ back to my office after I saw the rain.
American reaction to the 9/11 tragedy can be characterized as patriotism. A. True B. False
Advanced algebra help me answer it
Which of the plot elements below usually comes first in a story? Climax Exposition Rising action Resolution
1. What is the Electoral College?
5. Divide and simplify if possible. √250x16√2x 6. What is the solution of the equation? √2x+13−5=x
Read the passage First of all if someone says your dream is impossible, they’re wrong. You can’t prove that something is impossible-all you know is that[it] ha
The American civil war most former enslaved African Americans in Texas began making a living as
Which of the following wrote detailed accounts about early Native American? A) Spanish B) French C) Americans D) Mexicans Please Help I need this ASAP!!!