Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
What is 9x^2-24x+ 16
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
If the angles of a triangle are in ratio 2:3:7 find the measure of all the angles of the triangle
What does imagery mean
What is the meaning of Pangaea
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2