petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

lliana wants to find the perimeter of triangle ABC. She uses the distance formula to determine the length of AB. Finish lliana's calculations to find the length
Was it controversial to work with cadavers back then?
what is the role of dna​
What principle of government do the first three articles of the Constitution establish?
Why is sociology more than just the study of human behavior
Which system is equivalent to 1 5x2 + By2 = 50 (7x² + 2y² = 10² (A) 5x2 +By2 - 50 7-21x² - by²= 10 (B) 5x2 + by2 = 50 -21x²-by? - 30 (C) 35x2 +42y2 = 250 (-35x
Yolanda is the new restaurant manager in a major hotel. When considering changes in the restaurant that will increase value to customers, Yolanda will likely at
Liquid octane CH3CH26CH3 reacts with gaseous oxygen gas O2 to produce gaseous carbon dioxide CO2 and gaseous water H2O. If 2.80g of carbon dioxide is produced f
Name two objects that will still be geologically active when the Earth will have entered its "Big Chill"
Which provides the best objective summary of this excerpt? Washington enjoyed less than three years of retirement at Mount Vernon, for he died of a throat infec