powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

During summer vacation Grace read on average 28 pages per night now that she has returned to school she is averaging 25% more how many pages per night is Grace
The triangle on the right is scaled copy of the triangle on the left
The first three terms of a sequence are given. Write your answer as a decimal or whole number. Round to the nearest thousandth (if necessary) 2, 5, 25/2 ,...
4. Lupita tiene varios pentágonos y hexágonos de madera. Si en total sus piezas tienen 37 vértices, ¿cuántos hexágonos tiene? A) 2 C) 4 B) 3 D) 5 2​
Simplify the expression: square root of 2 over 7
please help :(( find the perimeter of this figure 25yd, 25yd, 40yd image attached
PART A Essay [50 Marks] Answer one question only from this section. All questions carry equal marks. Your answer should be about 350 words long. You are advised
(URGENTT) How is Anne Frank the protagonist of the play? give 2 reasons
A truck with airbrakes going 55 mph would require a stopping distance of: a) more than 300 feet b) less than 100 feet c) 100 to 300 feet
Solve the equation using PEMDAS. 49÷7·3+(5-5)=