asia1081 asia1081
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $55.68. What is the price per cup?

Respuesta :

Jupiter13
Jupiter13 Jupiter13
  • 03-12-2020

Answer:

the price per cup is $4.64

Step-by-step explanation:

so 1 gallon is 4 cups and so what you do is 4×3=12 then divide 12 to $55.68 and you'll get $4.64 and if you wanna double check just do $4.64×12 then divide 12 by 3 and you'll get 4 cups that which equal a gallon

Answer Link
MiaCal2007 MiaCal2007
  • 03-12-2020
$1.16
1 cup = 16 cups
16 x 3 = 48
55.68/48 = $1.16
$1.16 per cup
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation x=x+3
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
Anyone know how to do this kind of algebra?  Compute the discriminants of the next two quadratic equations. Compare the result in (A) to that in (B). What do y
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math
how to Express each decimal as a fraction or a mixed number in a simplest form ? I need help with -0.14
What are the natural resources in venice,italy?
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
write the number in two other forms
Factor the expression -10x^2-41x-21
what is a post hoc fallacy?