sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Choose the solvent below that would show the greatest boiling point elevation when used to make a 0.10 m nonelectrolyte solution. choose the solvent below that
What is the answer? Please I really need help!!!
Which color of light does a plant like the most?
soy nuevo en la escuela no se ingles nadama español
A board measures 68 inches How many feet is this?
Increase 260kg by 10% and then decrease the result by 10%
If the parabola y - 8 = 3(x - h)² has the line x = 5 as its axis of symmetry, find h.
Why do metals lose electrons and nonmetals gain electrons in the formation of ionic bonds?
Tuliskan persamaan yang menyatakan hubungan antara kecepatan panjang dan frekuensi gelombang
How do you solve Y(5y-11)?