mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Explain how carbon is cycled between the atmosphere and geosphere. Use specific examples.
write the main steps in tissue culture??​
Calculate the wavelength of 100-MHz microwaves in muscle and in fat.
The problem of consciousness is the main challenge against... none of the above physicalism. dualism. idealism.
Calculate the amount of water required to prepare 500g of 2.5% solution of sugar. (ii) How many litres of (Mass/volume) sugar solution would it take to get 75g
In financial analysis ,which type of degree is usually the standard requirement for employment? Bachelor's B.master's C.doctorate
Determine the discounted payback period (in years) for a project that costs $1,000 and would yield after-tax cash flows of $525 the first year, $485 the second
The length of each leg of an isosceles right triangle is 4 cm. What is the length of the hypotenuse
example of industrialization
Jayanta is raising money for the? homeless, and discovers each church group requires 2 hr of letter writing and 1 hr of? follow-up calls, while each labor union