aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

The situational irony in this story comes from the fact that the ending is __________.
In a chemical reaction, the difference between the potential energy of the products and the potential energy of the reactants is defined as the (1) activation e
Determining whether enough money has been budgeted to purchase a new piece of manufacturing equipment is an example of which of the following functions of busin
The two products that held religious and social importance among the Aztecs and also developed special significance to Europeans on the other side of the Atlant
Is It Deadly To Mix Bleach, Rubbing Alcohol, And/or Hydrogen Peroxide?
What is the color of the human egg cell?
solve the equation 4x^2-12x=7 algebraically for x
How do you separate sand, salt, and bird seed? This is for my science class!
8k/3=32 ??? How do i solve this???
A 5.0-gram sample of zinc and a 50.-milliliter sample of hydrochloric acid are used in a chemical reaction. Which combination of these samples has the fastest r