msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

A recipe that makes 6 servings calls for 1/2 cup of butter. Nancy modifies the recipe so that it can serve 8 How many cups of butter does Nancy need?
a shoe store sold 8 pairs of shoes for a total of $256. each pair cost the same amount what was the price of each pair of shoes?
50/117 in simplest form
What is the type of tissue that consist of living cells surrounding by an extracellular matrix?
Lea buys 6 model cars that each cost $15.She also buys 4 bottles of paint that each cost $11.How many does lea spend on model cars and paint?
Which could be the next step in simplifying this expression? 24 + (6 + 29) a. 24 • 6 + 24 • 29 (use the distributive property) b. 24 • 6 + 29 (use the associat
whats 3.25 repeating as a fraction
what are integers that are not whole numbers
A writer reveals his or her​ ______________ by using tone and slanted language. a. publicity b. aptitude c. purpose d. permissiveness
Which of these forces attract a positive charge towards a negative charge? a. gravitational force b. electromagnetic force c. weak nuclear force d. strong nucle