Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

Solve the quadratic equation -x^2=4
When measuring board footage for some exotic woods, a carpenter must use 1.25 inches for thickness rather than 1 inch in her calculations. Write 1.25 in expande
A tree that is x meters tall casts a shadow that is x-35 meters long if the distance from the top of the tree to the end of the shadow is x+5 what is the height
What's the difference between a scientific law and a scientific theory?
How to convert 1 zm to Zm?
Write the equation is logarithmic form 33 = 27 A. log 27 = 3 B. log327=27 C. log327 = 3 D. log 27 = 3 · 3
Compare the functions f(x) = x5 and g(x) = 5x by graphing both functions in several viewing rectangles. find all points of intersection of the graphs correct to
N ohio, untreated waste from a marine toilet may not be discharged into the water. untreated waste must be carried onboard until it can be properly emptied at a
A rectangular board is 1.8 meters long and 1.5 meters wide. What is the area of the board in square millimeters?
If r⃗ =bt2i^+ct3j^, where b and c are positive constants, when does the velocity vector make an angle of 45.0∘ with the x- and y-axes?