kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

What is the length of the hypoyenuse of a right triangle if each of the two legs is 4 units?
you're dog keeps jumping into our pool
Which term best describes the molecule shown below?
Explain the difference between where adjectives are placed in sentences in English and where they are typically placed in Spanish sentences. I need this answer
NECESITO HACER 2 PREGUNTAS ESTRUCTURADAS, 2 SEMIESTRUCTURADAS Y UNA ÚLTIMA PREGUNTA DONDE SE INDUZCA LA RESPUESTA DEL INTERLOCUTOR, SOBRE EL CALENTAMIENTO GLOB
Help Please I need to finish my assignments still
different between algae and fungi​
if the kings in Europe did not get many Treasures why did they keep sending explorers WestA. to keep looking for gyms in trade routesb. to fight the natives and
WILL MARK BRAINLIEST
What led to the rise of Mali? * O Control of the Sahara Desert O It was located next to Ghana O Control of the trans Saharan trade routes O All of the above ple