moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

The y-intercept of the line whose equation is x - y = 7 is
A taxicab starts at (1, -2) on the grid. It goes 3 blocks west and 4 blocks north to pick up a passenger. Then it goes 8 blocks east and 1 block south and drops
In the 1930s, newspaper comics entertained people by making them laugh and offering
During the Neolithic revolution productuion of a food surplus
14a +28c=7 solve for c
Opponents of the New Deal criticized President Franklin D. Roosevelt for (1) expanding the role and size of the federal government (2) permitting banks to opera
solve the simultaneous equations 3x-y=18 2x+y=7 answer x= y=
Where did the European Renaissance begin? a. Iberian peninsula b. Italian peninsula c. Northeastern Europe d. Central Europe
The Ming Dynasty was followed by the _____ Dynasty.
A political orientation that favors social progress by reform and changing laws rather than by revolution is called? liberalism, nationalism, socialism, or capi