20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

The title A Raisin in the Sun is based on a poem by
Two charged particles, Q 1 and Q 2, are a distance r apart with Q 2 = 5 Q 1. Compare the forces they exert on one another when is the force Q 2 exerts on Q 1 an
Select the correct answer. In a project, who gives approvals for moving to the next project phase? A. project manager B. project director C. project team member
A cone has a radius of 2 and it’s volume is 29 cubic units. What is the height of the cone ?
A machine fills 64-ounce jugs with detergent. Assume the distribution of the amount of detergent in these jugs is Normal. Under standard circumstances, the mean
5. Describe: How did Earth's oceans form?
Who are the Penguin and the Rabbit? -the nastiest animals you've ever seen -the softest animals at the petting zoo -the best trained animals in the world -the n
During the roaring twenties the us had just got out of?
zack and are going to the fair. zack went on 3 rides and played 5 games and paid a total of $14. marissa paid $16 for 4 rides and 4 games. find the price of on
Find the arithmetic mean An of the given terms. A(n-1)=-8, A(n+1)=-9