jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

5. Honey bees produce 7 pounds of honey for every 1 pound of beeswax they produce. use equivalent ratios to find how many pounds of honey are produced when 25 p
Answer how do I translate the sentence into an equation
Which two events were the foundations of the women's suffrage movement in the united states?
Mandy runs 4 kilometers in 18 minutes. She plans to run in a 15 km race. How long will it take her to complete the race?
Help me which answer and I need explain
Exercise guidelines released by the american heart association and the american college of sports medicine report that adults 65 and older should engage in at l
Write 6.97x10−5 in standard notation.
In this figure, what can be concluded about the distance from point B to CD?
David's oath of the horatii became an emblem of what
Find the values of the variables