arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

Define scarcity and explain its relation to time in terms of the economy.
observation of sand and water separation
Read the excerpt from "Dylan's Nobel Prize Settles Debate: Rock Lyrics Are Poetry." Dylan is of course enormously influential. Springsteen, who referred to him
Why did britain, a former enemy, propose a common policy on latin america?
what is the area if a triangle formula
In the fraction 7_8 the numerator or demomenator is 7
Which revision changes this sentence from passive voice to active voice? While Jessica hurried down the crowded sidewalk, the money was stolen right out of her
What is the formula of Photosynthesis?
Cómo consigues buenas calificaciones (grades)?
Based on the excerpt, which factor likely motivated English settlers to colonize North America? F. social mobility G. economic gain H. political freedom J.