samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

Why was Ivan III called "the Great"? A. He unified Russia, took the title of tsar, and rebuilt Moscow's Kremlin. B. He expanded the Russian Empire, freed the se
How does -1 to the 6th power equal -1? shouldn't it be positive?
how do I find the calculated sum of 1/7 and 1/2
How does meiosis I differ from meiosis II
Senator Jon Tester of Montana was reelected in 2012. If he decides to run again when his current term expires, in what year will the election occur?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
What causes rocks to change composition when reacting with oxygen? Please help!!
what physical property makes metal pots good for cooking?
Which one of the following is a measurement of energy used? A. 24 meters per second B. 60 milligrams C. 15 liters D. 6 joules
In what way did the delegates to the 1787 Convention represent a new generation of American leaders