pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

the area of a window measures 336 square inches. if the window is 16 inches wide,how long is the window
Those who utilize the Internet (e.g., chat rooms) to exploit children for sexual purposes are commonly referred to as: A. online predators. B. Dirty Harrys. C
Which theory claims that prejudice is the result of frustration?
Consider the model for natural selection. Describe a scenario that represents this model of natural selection. A) In a population of rabbits, some are brown a
Why is it important for scientists to be able to remove DNA from an organism? list two reasons
to modify a plural noun that ends in s to show possession, you should
Find the next three terms of the sequence 80, –160, 320, –640
Find both unit rates. 4543.08 km in 52.4 h
What is 2 to the fifth power
identify the type of figurative language in the sentence below: Paris: "Poor soul, thy face is much abus'd with tears." Juliet: "The tears have got small vict