tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Which disease probably passed from the americas to europe as a result of the columbian exchange?
If f(x) = 3x2 – 2 and g(x) = 2x + 4, find (f – g)(x). A. 3x2 – 2x – 6 B. 2x – 3x2 – 2 C. 3x2 – 2x + 2 D. x2 + 2
The weight of water is 62 1/2 lb per cubic foot water that weighs 300 lb will fill how many cubic feet
What were the major ways in which the city of mecca interacted with the bedouin tribes that lived in the desert areas around it?
Manufacturers begin building a new plant in arizona. which determinant of aggregate demand causes the change?
which is the solution set of the compound inequality 3.5x - 10 > -3 and 8x - 9 < 39
The length of a rectangle is four times its width. If the area is 400 cm squared, find its perimeter
.help me please thank you.
20 pointsplease helpin return brainliest and special thanks
what are potential roots of p(x) = x4 + 22x2 – 16x – 12