braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

Ms.Nichols recorded the amount of time, in minutes, that she exercised during the first ten days of the month. 30,45,25,25,35,5,40,35,40,20. What is the mean of
Can someone help me with my Newsela please? 1)Which sentence from the section "Native Americans Lose Their Land" BEST explains why 100,000 Native Americans were
what is perceptive?​
Determine the value of x
Which sentence in the passage is an example of metaphor? He stared out the window, with thoughts of the days to come drifting through his head. There was excite
Why does the heart pump blood to the lungs through the pulmonary circulation?
how do you determine how many electron energy levels an element has
A piece of land is in the shape of a sector. Its area is 900 sq ft, while its arc length is 30 ft. What is the measure of the angle between the two radii of the
The sum of 5 times a number 8 and 7 is .
Which point is an intercept of the quadratic functionx) = (x-8)(x+9)(0,8)(0,-8)(9,0)(-9,0)​