vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Draw the hydration shells that form around a potassium ion and a chloride ion when potassium chloride (kcl) dissolves in water. label the positive, negative, an
How much percent larger is one number than another?
Which of the following is an example that supports the main idea that Erika would be great for the position at the Crowell Public Library?  A. I am the childre
As part of your job you are asked to make 1 liter of a 0.5 molar sucrose solution. how much sucrose (c12h22o11) do you need? use the information below listing t
How do you solve 58ad/b ?
Can someone help me with my work
I have been working on this problem for a long time, and need some help, thanks.
You have just timed a person doing a job a few times. the first time it took the person 25 minutes, the second time it took 20 minutes, and the third time it to
Is it constitutional to limit a federal judge to a six year term?