joyyxoxo
joyyxoxo joyyxoxo
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP ASAP. solve for x

HELP ASAP solve for x class=

Respuesta :

meetdhruv23
meetdhruv23 meetdhruv23
  • 01-04-2021

Answer:

x = 25

Step-by-step explanation:

The triangle is isosceles, therefore, the base angles are the same

62 + 2x + 9 + 2x + 9 = 180

62 + 4x + 18 = 180

4x = 180 - 62 - 18

4x = 100

x = 100/4

x = 25

Answer Link

Otras preguntas

what is one of the four main points of darwins theory of evolution by natural selection​
a discount of 15% is given on all t-shirt how much less is paid on such a T-shirt which ordinary cost $85​
What is the value of x
Tú y yo (almorzar) ________ también.
HELPS ASAP PLZ Question: If hotdogs are sold in packages of 10 and buns are sold in packages of 8, how many packages of each would you need to buy to get an eq
Show your work and explain how you can determine which is a better deal: 10 ounces of orange juice for $2.40 or 8 ounces for $2.08?
Complete the table to show an equivalent ratio where the total amount is 100 grams.
Diana spent $5 on lunch. She purchased a sandwich and a drink. The drink cost $2. The equation s + 2 = 5 can be used to find the cost s of the sandwich. Which m
Pls help with the first one thank you
During December, the average daily temperature in a town is 21.7°C. The average daily temperature in the same town is 3.2°C lower in January. What is the averag