kimlyladybugs kimlyladybugs
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Caydin is inviting 11 friends over. Each friend gets 1/4 pizza. How many pizzas does he need?

Respuesta :

anygirls562
anygirls562 anygirls562
  • 01-04-2021
11x1/4=2.75
2.75 is close to 3.
Therefore Caydin needs to buy 3 pizzas
Answer Link

Otras preguntas

How do you Graph 0.5x+0.8y=240
how do whales differ from fish​
Some students are instructed to put a celery stalk in a red dye solution for a lab activity. First the students carefully cut the bottom of the stalk with a sca
What is the volume, in cubic units, of a pyramid of height 8 and a square base of length 15?
How could dumping pollutants, such as motor oil, in your driveway be hazardous to the neighbor 20 miles away? A. There is no harm in dumping toxins or pollutant
A 2-pound bottle of barbecue sauce costs $22.40. What is the price per ounce
NEED HELP ASAP. will happily give brainliest. Which version of the sentence is most precise? At this point in time, taking a vacation would not be the wisest d
The wholesale price of a bike is $38. The store plans on marking it up by 250%. What is the retail price?
PLEASE HELPP! Which of the following describes how the circulatory and excretory systems work together to help maintain homeostasis? A.By delivering oxygen to
A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart