raniaatia1221
raniaatia1221 raniaatia1221
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

5. A kilogram of rice costs 60p. How many kilograms can you buy from £ 7.20? What is the answer and don't upload in a link please ​

Respuesta :

S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 02-04-2021

Answer:

12 kg

Step-by-step explanation:

1 kg = 60 pence

→ Convert the 60 pence into pounds

£0.60

→ Divide by the 7.20

7.20 ÷ 0.60 = 12

→ Multiply the answer by 1

12 × 1 = 12 kg

Answer Link

Otras preguntas

Graph the relation shown in the table. Is the relation a function? Why or why not? PLEASE HELP THANKYOU
Given the recursive formula shown, what are the first 4 terms of the sequence?
Since the onset of the recent financial crisis, millions of Americans have looked for ways to earn additional income. For some, multi-level marketing companies
[tex] \frac{2}{3} \times \frac{2}{3} \times \frac{2}{3} = what[/tex]Answer I'll make and mark as brainlist.Answer Fast. Post on - 2 Aug 2021 ​
Why are land contracts usually not subject to mortgage laws
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
Trong thực nghiệm nhiễu xạ qua 1 khe hẹp, bề rộng khe là 2.10-5 m, màn quan sát đặt cách khe 0,5 m. Chiếu ánh sáng có bước sóng 480 nm xuyên qua khe và thấy có
expand the decimal number 453682​
What is the value of x? Enter your answer in the box.
!!!HELP ME!!! ILL GIVE YOU BRAINLIEST!!!! Celine has earned the following homework scores in her history class: 5, 0, 4, 8, 10, 9, 4, 6, 2. There is one homewor