hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the base sequences are accurately paired? G with C G with A T with C C with T
If the sum of a number and seven is tripled, the result is three less than twice the number. Find the number
Three books and two pens cost a total of $34 . Four books and five pens cost a total of $50 . What is the price for a single book and for a single pen?
who was sojourner truth?
PLEASE HELP ASAPPPPPPPPP!!
Interpret this statement: competence builds confidence, and confidence builds competence.
Determine the correct scientific notation form of the number. 327,000,000,000
What is the value of 4x - 7 when x=4? 1 9 16 23
Why has World War I been described as a "total war"?
3) Calculate the size of each exterior angle in: (a) a regular 9-sided polygon (b) a regular 40-sided polygon