gkugnlfjcnkdnd gkugnlfjcnkdnd
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If it will cost $4.00 for 3 chocolate bars, how much will it cost for 12 chocolate bars?

Respuesta :

bRaInLy2o2o bRaInLy2o2o
  • 03-04-2021

Answer:

I believe the answer is $16

Step-by-step explanation:

I divded  the $4 dollars by 3 chocolate bars and got 1.3 repeating. Then multiplied that by 12 and got 16 :)

Answer Link
princeofpowerjr1
princeofpowerjr1 princeofpowerjr1
  • 03-04-2021

Answer: 16

Step-by-step explanation:

3x4=12

4x4=16

Answer Link

Otras preguntas

What was the wealth of Haiti based on in the 18th and 19th century?
what was the significance of the discovery of Lucy
What is the source of carbon 14 in our environment ?
Find the equation of the line passing through point A and perpendicular to AB ?
The x- and y- coordinate have opposite signs
Help me on number problem 11 please
Jason and David went hiking at different times. Jason is currently 54 feet above sea level while David is starting at 11 feet below sea level. What is the diffe
What’s the volume of the cylinder
We get our paychecks on Friday and I always need mine. What is the word mine in this sentence? Subject, Direct Object or Predicate Nominative
Is the underlined word a predicate nominative or a predicate adjective? My father is a busy plumber. A. predicate nominative B. predicate adjectiv