jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

I need to know the answer and how to get it
One last question, Line segment XZ has endpoints X(-2, 4) and Z(-8, -6). If Y is the midpoint of XZ, find the length of XY. Round to the nearest tenth. Anyone
When used to introduce your speech, a good story or anecdote a. must come across as unbelievable. c. must make the audience laugh. b. need not relate to your me
Multiplying of real numbers 1/5(-65)
Why did columbus think the people of the island would be good servants?
What is a key feature of intrapreneurship?
How do I do pre-Algebra???
Imagine that a researcher wants to test the hypothesis that getting married increases happiness. he finds 100 people who are married and 100 people who are unma
How do you change the font in html?<______>google sans"google sans font"</______>
During Tracy’s trip across the country, she traveled 2,884 miles. Her trip took 7 days. Find a unit rate to represent the average miles she traveled per day dur