49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

The expression 5 + 5x is equivalent to the expression
Help I’m bad at spanish
que prefieres hacer cuando hace color: ir al cine o ir a la playai dont know what its asking?
what is the slope of the form of (1,2) m= -2​
what is the initial velocity of this graph​
I got the same answer as the example
Please help simplify this [tex]\frac{\sqrt{16} }{\sqrt{8} }[/tex]
The Portuguese Mand o’war like a single organism but is actually a colony of
The temperature went from 84 degrees F to 66 degrees F. Find the percent change.
Which European nation colonized the Atlantic Coast of what is now the United States?