davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 13+ )
Otras preguntas
Which is a simplified form of the following expression? 6c^2+2.5d - d + 2c^2-3d
What caused the citizens of the Native American town to build another layer on top of the mound?
Things Fall ApartAchebe leaves many elements of Ibo culture unexplained. What future event(s) might necessitate his decision to reveal this secret? Can someone
Find the equation of the line with slope =-7 and passing through (-4,-5) .write your equation in point slope and slope intercept forms
(See picture) Which expression gives the same result as (Picture included)
Can u guys help me if u have done reading plus
I’m stuck! Please help
What’s the names of the shapes x
Which of these strategies is most likely to help someone successfully practice abstinence? A. Avoiding high-risk situations B. Arguing against his/her limits C
The section of the Compromise of 1850 that angered the North the MOST and may have actually fueled more tensions between the North and the South was regarding