zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

can anyone please help 35 points if you can
PLZ HELP ITS DUE TODAY!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! The height of a human cannon ball, "Cano", can be described by the formula h = 8 + 10t - t2 , where h i
What is the solution to the system of equations?
Suppose that the weight (in pounds) of an airplane is a linear function of the total amount of fuel (In gallons) in its tank. When graphed, the function gives a
Find the measure of x. 10 х 20° x = [? ] Round your answer to the nearest hundredth.
Calculate the mass of 5.0x 1014 molecules of water
Write the equation im standard form without fractions. y=1/6x-2
What is the measure of a single angle of deviation on a regular octagon? A. 72° B. 45° C. 83° D. 40° E. 8° F. 42°
How did the terms of the Truman Doctrine increase U.S. ties and obligations to foreign governments? 1 of 12 QUESTIONS By seizing control of countries threatened