isamarhernandez980
isamarhernandez980 isamarhernandez980
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

PLZZ HELPPPPPP I NEED TO FINISH THIS IN 8 MINS

PLZZ HELPPPPPP I NEED TO FINISH THIS IN 8 MINS class=

Respuesta :

DrTobiasFunke
DrTobiasFunke DrTobiasFunke
  • 01-07-2021

Answer:

$29.69

Step-by-step explanation:

23.52 * 1.1 = $25.872 so this is the marked up price. ----- (1.1 = 110%)

25.872 * 0.1475 = $3.81612  is the sales tax.

Total is 25.872 + 3.81612  ~ $29.69

Answer Link

Otras preguntas

10 plus 12 plus another number divided by 3 equals to 15 what is the third number?
Which type of molecule in the yolk of a chicken egg provides the most energy for a developing chick?
A bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate.
What is 13,406 word form
At a recent party, it cost $9.50 for refreshments for 10 guests. At this rate, how much would it cost to have refreshments for 80 guests?
Im so hopeless no one can answer my homework question and its due tommorow :( How much pressure is exerted when air is being compressed?
Identify the strategy that writers might use while editing. a. writing without stopping for a set number of minutes b. reading a draft​ backwards, sentence by s
What are some causes and effects of rapid population growth between 1900 and 1945?
How did constantinople's church of hagia sophia (ayasofya) demonstrate how the byzantine empire blended with the old roman empire?
From the cross Aa × Aa, the probability of producing a homozygous dominant offspring is a. 75%. b. 50%. c. 25%. d. 100%.