shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Why is California warm and moderately humid but Nevada is hot and dry? A. The two states are at different latitudes. B. As air moves west over California's mo
Suppose 5\8 of the area of a garden is flowers. Zinnias cover 3\4 of the flower area. What fraction of the garden is zinnias?
What is the difference between "Herr" and "Herrn"?
Paulina works out with a 2.5 kilogram mass. What is the mass of the 2.5 kilogram mass in grams?
define concentric circles
The sum of three numbers is 84 the second number is 2 times the third the first number is 8 more than the third what are the numbers
Which powerful religious group often tried to close the theaters in Shakespeare's time? A. the Puritans B. the King's Men C. the Pilgrims D. the Jacobites
Solve 2x2 - 8x = -7 Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2?
What is the adjective in the following sentence? The yellow sun hung brightly in the sky. a. Brightly b. Sun c. Yellow d. Hung
What are some methods used by Mussolini to rise to power?