lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Students in the ninth-grade class drew the following graph to represent how much money would be in the class fund after selling sets of photos of their year’s a
Which of the following terms means to “weaken or destroy the foundations of something”? A. undermine B. partition C. blasphemy D. patronize Please select the be
Give two or more solutions to x< 29. Show why each value is a solution.
KM and NP areparallellines. J K L M N O P Q Which angles are corresponding angles?
WILL MARK BRAINLIEST!!!Select the correct answer from the drop-down menu.What characteristics make this passage a multimodal text?The characteristics that make
10 POINTS! Need help before the end of class.
in a ballistics test a 20g bullet travels
A 1500 kg car takes a 50-m-radius unbanked curve at 15 m/s. What is the size of the friction force on the car?
What is the Lowest term of 9/27 True answer!
Please help with this real quick, its in attached image..