shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

the sum of two numbers is 92.Their difference is 20
Enzyme, antibody, hormone, and muscle are roles played by _____. carbohydrates proteins lipids nucleic acids
How many times does 8 goes into 100
a machine can produce 250 items per hour. if the operator of the machine works 40 hours per week, how many times are made by this machine in one year?
how do i write the quotient of k decreased by 4 and 9
Which had the greatest influence in prompting the Second Continental Congress to declare independence?
What is the sum of 153 and 121
Which sentence best describes a referendum? a:A political party holds a primary to choose a candidate for legislative elections. b:Citizens vote directly on a p
What is the difference between nomads and hunter-gatherers of ancient times?
The October 1972 agreement allowed __________ troops to remain in South Vietnam after a ceasefire. A.-American B.-North Vietnamese C.-Chinese