guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Is 5/5 equivalent of 3/3
PLEASE HELP ME I LITERALLY CANT FIGURE THIS OUT the answer isnt 196.350. plssssss anyone help
Where would an ET tube be located?A. stomachB. esophagusC. tracheaD. intestines
you are alone and caring for a 9 month old infant with an obstructed airway who becomes unresponsive. which action should you preform first?
A basketball hoop has a radius of 22.5 centimeters. What is the area, in square centimeters, of the basketball hoop? Round your answer to the nearest square cen
What is the sum of 40/100+60/100+30/100+81/100
Based on the information in the model which equation represents the Pythagorean theorem?
A vendor at a fair ties her tent to a rock-filled coffee can in order to hold the rope down. The can, including the rocks, has a mass of 2.5 kg. A stiff breeze
what were some of the benefits to the europeans
A corn stalk grew 8 inches in the first month after it planted, since then it grow another 5 feet. What is the total height of the corn in feet and inches? Wha