justasking88 justasking88
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah bought 3 pounds of grapes for $2.25. Dan bought 4 pounds of grapes for $3.00. Answers- y=3/4x. y=2x. y=3x. y=1/3x

Respuesta :

oakleyhaskell
oakleyhaskell oakleyhaskell
  • 01-09-2021
The answer is y=3/4x
Answer Link

Otras preguntas

What was the main purpose of the continental congress
Jacob has started a new job working for his neighbor paul. Paul said his weekly pay will be a function of the hours he worked. What does this mean/
A container at a paper clip factory holds 2.1*10^3 pounds of paper clips. There are 9.6*10^5 paper clips in the container. Find the approximate weight of each p
In a given linear equation, the value of the independent variable decreases at a constant rate while the value of the dependent variable increases at a constant
A digital camera costs $185 and the sales tax rate is 5.7%. What is the total cost of the camera after tax
Solve the following system of equations algebraically: y = x2 - 6x + 9 y = -9x + 19
what digit is in the Hundred Thousand Place? 645,892
The Senate power of advice and consent does not apply to A. executive orders. B. ambassadors. C. the chief justice. D. federal judges.
In which compound do atoms form bonds by sharing electrons A) H2O B)CaO C) Na2O D) MgO
A substance that accelerates the rate of a chemical reaction is called a(an) a. catalyst. b. lipid. c. molecule. d. element.