prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

When I was young, I always took my teachers for ______.
Starting from rest, a disk rotates about its central axis with constant angular acceleration. In 5.00 s, it rotates 32.8 rad. During that time, what are the mag
Sir William Herschel counted the number of stars in different directions, and getting similar numbers in each direction along the disk, concluded the Sun was ne
What are the main programming mechanisms that constitute object-oriented programming? (A) encapsulation, inheritance, polymorphism (B) encapsulation, abstracti
Question 1 with 1 blank Ayer mi hermana y yo (ir) a la playa. Question 2 with 2 blanks Cuando llegamos, (ser) un día despejado con mucho sol, y nosotras (estar)
The length of a vector is its_____
What is the correct form of the past tense verb in parentheses? (1) (decir) usted. (2) (hacer) nosotras.(3) (traer) yo.(4) (conducir) ellas.(5) (estar) ella.(6
In this excerpt, the prince is an antagonist because he .
which is not a geometric progression 4,8,16,32. 3,6,9,12. 2,618,54. 1,5,12,125
Find the slope of a line parallel to -2/5x+ 4/5