pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following locations is the world's most populated urban center? Tokyo Shanghai Hong Kong Seoul
What did Juan Peron and Salvador Allende have most in common? A. They ruled as military dictators B. They were the first elected leaders in new nations C. They
Which phrase best describes the “cause” that Paine refers to
what is one of the primary reasons that trade between nations takes place
Memorial Day weekend has been proclaimed as being the most dangerous holiday. Which incident has deemed it to become very unsafe? drowning accidents bicycle acc
in a photo a man is 1.5 inches in height. if the man was 6 feet tall what is the scale
Slanted telephone poles are evidence of _____. moraine plucking abrasion creep
how did the city of Curitiba address the problem of rapid population growth
miss Evans earns £240 per week. she is awarded a pay rise of 3.5% how much does she earn each week after her rise?
Which sentence best describes the children? A. They complain whenever they have to help their parents. B. They enjoy playing and swimming, but they don't like t