britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the ph of a solution resulting from 2.50 ml of 0.075 m hcl being added to 35.00 ml of pure water?
When a horn is moving away from an observer the sound waves from it will pass by the observer____ frequently, causing the pitch to____
If the mass of a material is 45 grams and the volume of the material is 10 cm^3, what would the density of the material be
What is the distance between two points with coordinates at (12,0) and (0,35)
PLEASE HELP ASAP! Will give brainliest !
What is the value of x in the equation 3/4x+4=5/9
when you put some food in microwave it gets hot i it conduction,convection or radiation
______ is the rate of change in velocity.
Theo divided a garden equally into 6 parts he planted seeds in 5 of the parts in what fraction of the garden did Theo plant seeds
Phone companies in the state of Missouri have been debating on whether they should keep pay phones available to the public. The number of functioning pay phones