mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

What is the net for this rectangular prism
Lind's experiments at sea tested some potential cures for scurvy. His experiments were important because___. A. they proved that scurvy was caused by dehydratio
What is the measure of ∠AGB?
Given the area model of the right triangle below, what is the missing area?
Choose the best clause to make this a grammatical sentence. Don't forget your bathing suit Choose 1 answer: А because there's a pool there. B but you want to go
Find the distance between the parallel lines. y=2x+3 and y=2x-1
Please help I am losing my brain cells. (No hate please)
Find the surface area of this prism. Show your reasoning. Organize it so it can be followed by others. 3 cm 3 cm 3 cm 9 cm 6 cm 6 cm
You are an intern at Lucerne Publishing. The company needs to use multiple versions of Microsoft Oce on each machine in the editing department. Which virtualiza
mention any two effects of force​