s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

The population of Pittsburgh was about 12,600 in 1820. Between 1820 and 1840 the population grew exponentially, increasing by about 70% each decade.
what is the sum of c and 6
Four students wrote expressions for the perimeter of the pennant. Who is correct?Becca: 2(3x – 4) + xLucas: (3x – 4) + (3x – 4) + xChristian: 6x + x – 4Nina: 7x
When selecting "share template link" in the dashboard, what will be shared?.
Please Help Me!!! ( I will mark brainliest if you are the first to answer)
Select from the drop-down menu to correctly complete the statement. If you cannot get from one term to the next by adding or multiplying by a constant value, th
Fill in the missing digit to make the number divisible by 6.   234,56 ____   (2) 7.   389,57_____    (5) 8.   630,62 ______(10) 9.. 611,81_______ (3) 10. 525.43
HELP PLEASE TEST DUE, SHOW WORK PLEASE Represent each situation with an inequality A. The sum of a number and 12 is at most. B. A number increased by is greate
3. In addition to promoting the transport of glucose from the blood into the cell, what does insulin do
Find the distance between the points. (0, 4) and (3, 0)