MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

a gel-like substance enclosed by the cell membrane that contains th cells organelles
Find the area and perimeter of the yellow portion. The squares in the yellow figure are larger than the others and have a side- length of 2 units
Which governing responsibility does the Judicial Branch have over the Executive Branch?
Need help on number 4
The attraction of like water molecules to each other is called _____.
A dictionary entry includes the part of speech of a word. a. True b. False
Mao Zedong's "Great Leap Forward" could BEST be described as a program designed to change China's
All of the following behaviors will compromise your immune system's ability to fight infections EXCEPT a. eating junk food. b. exercising regularly. c. not g
evaluate the impact/effects of fraud and corruption on a country
Julia drinks 8 cups of water per day. How many quarts of water dose she drink per day