mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

Help plz need answers asap Match the term with its description. Match Term Definition Acid Alkaline pH Ion A) A compound that increases the hyd
Round each number to the place of the underlined diget 0.724 7
Can a 13 Year old be diagnosed with Schizotypal personality disorder?
investigate the existence of a extrema value, what does the markered part mean?
What is the equation?
Landen spent LL hours at the beach last weekend. Matéo spent 15\%15% fewer hours at the beach than Landen did. Which of the following expressions could represen
In this case, lithium would be classified as a(n) A) atom. B) compound. C) ion. D) molecule.
Do you have to do the course evaluations after the exams on penn foster ?
Most galaxies in the universe are irregular-shaped galaxies. True False 20pts helppppppppppppppppp!
what is one of the major problems caused by high Nation debt?