Kayla4320
Kayla4320 Kayla4320
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

100 points & brainliest if you get it correct!

100 points amp brainliest if you get it correct class=
100 points amp brainliest if you get it correct class=

Respuesta :

livia68
livia68 livia68
  • 03-11-2021
brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Brand 1

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{12.19}{5.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.14/lb[/tex]

Brand 2

2.15/lb+2=2.17/lb

Brand 2 is a better deal and 2.17lb is the unit price

Answer Link

Otras preguntas

Tasha believes that she can rewrite the difference 120 - 36 as a product of the GCF of the 2 numbers and another difference. Is she correct?
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
what is 69/25 as a terminating decimal
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
WRITE THIS NUMBER IN WORD FORM 310,763,136 AND100,203
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
how to solve x to the power of 2 = 14
Write equation in function form y-3x-11=0
Which best describes Germany’s standard invasion strategy at the beginning of World War II?a. Attack with a combination of speed and overwhelming forceb. Intimi