david294 david294
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 24 pieces of candy in 3 bags

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2021

9514 1404 393

Answer:

  8 pieces/bag

Step-by-step explanation:

To find the rate of pieces per bag, divide pieces by bags:

  (24 pieces)/(3 bags) = (24/3) pieces/bag = 8 pieces/bag

Answer Link

Otras preguntas

In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
what is 1 5/6 divided by 2 equal?
4n - 2n = 4what's the answer for this ?
A visually impaired or blind pedestrian can be recognized by their use of a __________ a. flashing strobe light on their belt. b. red and white striped cane. c.
Las ramblas es un bulevar muy famoso en madrid. cierto falso hay muchos cafés en las ramblas. cierto falso las ramblas es un sitio muy popular para los turistas
Bart electronically transferred $447.41 from his checking account to reyna's checking account. in what column of the check register below should reyna record th
On what was economy of the New England colonies based
solve for π a=πr^2 ^2 is an exponent
What effect did the fourteenth and fifteenth amendments have on the women's suffrage movement?
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO RIGHT ANSWER What is YZ ? Enter your answer as a decimal in the box.